Logg inn

Logg inn med ditt passord for å redigere hjemmesiden!

Skriv inn epostadressen din (må være den som er registrert på Mekke), og trykk på "Send meg passord" for å bli tilsendt nytt passord på epost.

Hopp til innhold

Vår profil

Kulturbarnehagen

I Skjoldtun barnehage er kultur, kunst og kreativitet en rød tråd gjennom hele barnehagehverdagen. Vi tror at skapende aktivitet gir barna mestringsglede, selvuttrykk og glede.

Fargerike malingkopper med pensler – skapende aktivitet i Skjoldtun barnehage

Kunst og forming

Maling, tegning, skulptur og andre kunstuttrykk er sentrale aktiviteter hos oss. Vi bruker pensler og malingkopper, vevramme, fargeblyanter og naturmaterialer – og barna er stolt av det de skaper.

Barna jobber både innendørs og utendørs. På staffelier ute kan de male med frisk luft rundt seg. Inne skaper de vevde tepper, trykk-kunst og malerier inspirert av store kunstnere.

«Skapende arbeid gir barna et språk der ord ikke strekker til.»

Barn viser stolt frem sitt fargerike maleri

Barn stolt av sitt verk

Barnas fargerike trykk-kunst utstilt på rekke

Trykk-kunst av barna

Barn maler ved staffelier ute i barnehagen

Maling ute på staffeliet

Håndverk og vev

Vi arbeider med tradisjonelt håndverk som veving på ramme, fletting og forming med ull. Barna utvikler finmotorikk, konsentrasjonsevne og stolthet over å fullføre et verk.

Vi lager også filtpotter, dekorerer med blomster og naturmaterialer – og lærer å se skjønnhet i enkle ting.

Barn viser stolt frem sin fargerike vev på vevramme
To barn vever med fargerik ull på vevramme
Barn arrangerer filtpotter med blomster
Barns hender plukker fargeblyanter fra kasse
Ukulele og gitar på trevegg i Skjoldtun barnehage

Musikk, sang og dans

Vi liker å synge, lytte til musikk, danse og fortelle eventyr. Musikk er noe som samler oss og som alle barn kan delta i uansett alder og bakgrunn.

I barnehagen har vi gitarer og ukulele tilgjengelig, og vi inkorporerer musikk i hverdagen på en naturlig og lekende måte.

Natur som læringsarena

Naturen er vår beste lærer. Vi bruker uteområdet og nærnaturen aktivt gjennom hele året – til bålkos i skogen, til å samle høstblader, plukke bær og lage naturkunst.

Å la barn utforske og undres over naturen gir dem respekt for miljøet og gode minner for livet.

To barn sitter ved bål i skogen og drikker kakao
Barn holder bukett med hvitveis plukket på tur
Naturkunst med bregner og høstblader på papir
Barn holder fargerike høstblader

Er du nysgjerrig på kulturbarnehagen?

Ta kontakt med oss – vi forteller gjerne mer og tar deg gjerne på omvisning!

Kontakt oss

Sist oppdatert 27.02.2026 kl. 13:00

Share on FacebookShare on Twitter

Logg inn